Call’s Results

Call’s Results

We would like to thank all the schools that participated in our call.
The approved school projects will be contacted by their national coordinator.
Below you can find the approved schools/projects per country.
  • Varbina – Secondary School “St. St. Cyril and Methodius”
  • Ardino -Vasil Levski Secondary School
  • Chelopech – Private profiled high school with foreign language education “CHELOPECH”
  • Sofronievo -Otets Paisii Primary School
  • Skobelevo – General Skobelev Primary School
  • Tserovo – Vasil Levski Primary School
  • Kameno pole – St. St. Cyril and Methodius Primary School
  • Staro Oryahovo – St. St. Cyril and Methodius Primary School
  • Ryahovo – St. St. Cyril and Methodius Primary School
  • Elementary School  Rovišće
  • Elementary School Peršaves
  • High School Ivan Meštrović, Drniš
  • High School Ilok
  • High School Markantun de Dominis, Rab
  • Elementary School Blato
  • Elementary School Sveta Marija
  • Elementary School Ivana Martinovića, Štitar
  • Elementary School Vođinci
  • Kampos Tsakistras Primary School
  • Potamia Primary School
  • Agia Varvara Primary School
  • Athienou High School – Gymnasium
  • Ayia Varvara Regional High School
  • Kristiinankaupungin kantakaupungin koulu
  • Laihian kouluverkosto (7 koulua)
  • Matti Lohen koulu & Kerkonjoen koulu
  • Kirkonmäen koulu
  • Toholammin yläkoulu
  • Joutsan lukio
  • Brahe
  • Kindergarten of Malona, Rhodes Island
  • Primary School of Giannitsochori, Zacharo, Ilia Prefecture
  • Primary School of Ereikousa, Kerkyra island
  • Primary school of Anopolis, Sfakia, Crete Island
  • Junior high school of Feres, Evros
  • Primary School of Chalandritsa
  • Junior High School of Goumenissa, Kilkis
  • High School of Samothraki
  • 1st Vocational High School of Ithaki
  • Kindergarten of Kountoura
  • Kinaffe NS Swinford
  • St Michael’s NS Rackwallace
  • Newtown Upper NS. Faugheen
  • Scoil Mhuire Lourdes
  • Scoil Naomh Taobhóige
  • Gaelscoil an Inbhir Mhóir
  • Lanesborough Primary School
  • Athlone Community College
  • Kilmurry NS. Sixmilebridge
  • Scoil Padre Pio. Churchfield Terrace
  • KIlcooley National School
  • Lisvernane NS. Glen of Aherlow
  • Clonea Power NS
  • Malahide Portmarnock Educate Together National School
  • Butlersbridge N.S.
  • G. Rodari
  • EB/JI de Junceira (Agrupamento de Escolas dos Templários)
  • EB Barroca Grande (Agrupamento de Escolas Frei Heitor Pinto)
  • EB1 de Barbacena (Agrupamento de Escolas nº3 de Elvas)
  • EB1 de Entradas (Agrupamento de Escolas de Castro Verde)
  • EB n2 da Pampilhosa (Agrupamento de Escolas da Mealhada)
  • EB de Vale Calvo (Agrupamento de Escolas Nuno Santa Maria)
  • Escola Básica e Secundária de S. Sebastião
  • Escola Básica e Secundária de Gavião (Agrupamento Vertical Gavião)
  • EB de Silvares
  • Hartop Secondary School + Colti Secondary school
  • Secondary school Tătărani (Școala Gimnazială Tătărani)
  • Secondary School Panaci
  • Scoala Gimnaziala nr 1 Curcani
  • ,,Simion Mehedinți” High School, Vidra, Vrancea
  • Negulești Primary School
  • Școala Gimnazială Sîntămăria Orlea (Sîntămăria Orlea Middle School)
  • Centro de Formación y Recursos de Vigo
  • CEIP da Cruz
  • CEIP MESÓN DO VENTO
  • CEIP SERRA VINCIOS